Podojíme školstvo a uvidíme, koľko nám toho (ešte) prejde u ľudí

Autor: Michael Hanzalík | 5.1.2019 o 10:45 | Karma článku: 4,51 | Prečítané:  1761x

Každým dňom sa na nás valia nové a nové škandály z dielne vládnej koalície a my akoby sme prestali veriť v kútiku duše, že sa tieto kauzy riadne vyšetria a namiesto toho sme rezignovali. 

Ministerstvo školstva opäť raz prerozdelilo peniaze nás – občanov pochybným spôsobom. Hovoril som si - „nič nové“ a pomyslel som si, že to opäť vládna koalícia „zmetie“ pod koberec, ako to už býva zvykom. V tom som si uvedomil, ako sa ja, ale aj mnoho mojich známych pozerá na kauzy, ktoré sa udiali za posledné obdobie. Ako keby sme už prestali veriť, že nejaká spravodlivosť a zodpovednosť s narábaním našich peňazí ešte existuje. Frustrácia, ktorú zažívame v posledných rokoch, sa dostala až tak ďaleko, že sa už nepozeráme na škandály kriticky, ale skôr ako na bežnú súčasť vládnutia, a to ma veľmi mrzí. Mrzí ma, že po pomalom strácaní sa slušnosti z politiky sa stále viac a viac stráca zmysel pre zodpovednosť s narábaním peňazí, ktoré odviedli daňoví poplatníci.

V poslednej kauze Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa rozdelilo pochybným súkromným firmám 33 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Je to taká obrovská suma, ktorú si neviem ani reálne predstaviť. Čo si však viem predstaviť, nakoľko sa s tým priam denne stretávam je chýbajúci stav financií v dnešnom školstve. A keď hovorím, že v dnešnom školstve, tak myslím to „ozajstné školstvo“, kde učitelia nie sú dostatočne finančne ohodnotení, do škôl zateká, chýbajú asistenti pre žiakov a učebnice. Toto sú oblasti, do ktorých by mala pani ministerka investovať peniaze nás všetkých, lebo základ všetkého je dobré, kvalitné a zmysluplné vzdelávanie. Ale keď sa už tak zdráha investovať do týchto vecí, tak nech aspoň nerozdeľuje peniaze pochybným firmám, lebo nie je nič horšie ako rozprávať sa s učiteľom, ktorý si musí sám kupovať metodické pomôcky, papier, „predlžovačky“, fixky pre bežný chod vyučovania a potom si prečítať správu ako ministerstvo rozdelilo xy peňazí „do luftu“.

Ministerstvo pod vedením SNS (...áno, to je tá strana, ktorú vedie človek s tou „rigorózkou“. Ďalší výsmech, čo?) za tie roky mohlo urobiť mnoho, no neurobilo skoro nič (ak nepočítame nahradenie latinských názvov tried rímskymi číslami za obdobie ministra Jána Mikolaja. To bol určite hlavný problém vtedajšieho školstva). A teda, ak už sa o niečo snažili, tak sa väčšina ľudí v školstve len chytala za hlavu. Folkloristika ako voliteľný predmet? Štátna hymna na začiatku každého dňa? 

Avšak netreba sa zmiasť týmito nezmyselnými návrhmi ale zvýšiť pozornosť na to, kam smerujú peniaze z ministerstva. Peniaze cestovnej kancelárii, v ktorej bude lesník učiť o holokauste? Zlé verejné obstarávania, za ktoré musíme následne vracať nemalé peniaze? Pochybné prenajímanie priestorov? Centrálne nakupovanie predražených pomôcok, ktoré sa zväčša ani nevyužijú? (áno, to je tá kauza s tými sifónmi, kde jeden kus bol za takmer 300 eur).  Alebo to nepochopiteľné zaobchádzanie so Slovenskou akadémiou vied? A množstvo iných káuz, ktoré by som mohol spomenúť, no nechcem zo svojho blogu spraviť dlhý zoznam nevydarených krokov ministerstva.

A preto sa na vás obraciam s prosbou. Nevzdávajme tento boj za lepšie Slovensko, práve naopak, dennodenne si pripomínajme kauzy, ktoré nás pripravujú o milióny. Milióny, ktoré sme mohli využiť lepšie a efektívnejšie v prospech zlepšovania Slovenska. A pri najbližšej príležitosti, pri najbližších parlamentných voľbách ukážme, čo si myslíme o tomto nezodpovednom spravovaní vecí verejných.

Ak by si sa chcel aj ty vyjadriť k  stavu slovenského školstva, máš jedinečnú príležitosť v nasledujúcom dotazníku  TU.

Viac o mne nájdeš TU.

Na môj instagram sa dostaneš TU.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?